Co lepsze – sokowirówka czy wyciskarka?
Data publikacji 23 maja, 2019
Chcąc poprawić naszą odporność i ogólnie zadbać o zdrowie warto zainteresować się tematyką soków. Nie mówimy tutaj o zakupach w sklepie spożywczym i wyborze gotowego już produktu, ale o domowej, własnej produkcji. Są one najzdrowsze i najsmaczniejsze! Jednak aby je przygotować potrzebujemy specjalnego urządzenia. Co wybrać, sokowirówka czy wyciskarka?
Sokowirówka – wady i zalety
Na pierwszy ogień idzie sokowirówka. Jej działanie opiera się na bardzo szybko kręcącej się tarczy, przez którą zostają przeciśnięte owoce i warzywa. Jej szybkość waha się między 6000 a 12000 obrotów na minutę. To właśnie dzięki takiej prędkości i sile odśrodkowej przez sito w tarczy zostaje wytworzony sok. Działa ona szybko, ale dosyć głośno.
W sokowirówce możemy stworzyć soki z najbardziej popularnych warzyw i owoców, jednak nie wszystkich. Jeśli lubimy warzywa liściaste, włókniste i zioła, to sokowirówka może sobie z nimi nie poradzić. Jednak reszta roślin jej nie straszna i poradzi sobie nawet z tymi najtwardszymi!
Głównymi wadami sokowirówki jest jej wpływ na owoce i warzywa. Przez dużą siłę tarcia oraz wytworzenie ciepła pozbawia ich większości składników odżywczych. Przez proces utleniania uchodzą z warzyw i owoców enzymy. Choć sok otrzymujemy szybko, to w zdecydowanie zmniejszonej wersji zdrowotnej niż w przypadku wyciskarki.
Na plus jednak działa cena takiego urządzenia. Jest przystępna i dużo niższa od wyciskarek.
Wyciskarka – wady i zalety
Wyciskarki oprócz robienia soków mogą służyć również do innych celów. Jeśli są wyposażone w odpowiednie akcesoria, to mamy możliwość wykonania na przykład sorbetów, lodów, koktajli, przecierów i musów. Kilka opcji w jednym urządzeniu!
Wyciskarka działa na zasadzie ślimaka, który znajduje się w jej wnętrzu. Przedostające się przez niego owoce i warzywa zostają całkowicie wyciśnięte. Sok jest gęsty i pożywny. Rośliny zachowują przy tym wszelkie cenne wartości. Wyciskarka działa z niską prędkością, więc proces jest dość długi, jednak dzięki temu nie tracimy żadnych enzymów ani witamin. Warto poczekać, jeśli mamy to wynagrodzone w takiej postaci.
Wyciskarka radzi sobie z każdym warzywem i owocem, a więc mamy tu pełną dowolność. Jest również bardzo wydajna i wykorzystuje produkty do ostatniej kropelki. Jednakże jej cena potrafi powalić.
Co wybrać – sokowirówka czy wyciskarka?
Nie da się jednoznacznie świtwierdzić, czy sokowirówka czy wyciskarka jest lepsza. Wiele zależy od tego, do jakich celów potrzebujemy tego urządzenia. Nie trzeba przepłacać na drogą wyciskarkę, jeśli soki chcemy przygotowywać okazjonalnie, zależy nam na czasie i cenie. Oczywiście, nie przygotujemy wtedy każdego rodzaju napoju, ale jeśli nie lubimy szpinaku i porów to wybór jest prosty. To, że płyny z sokowirówki mają mniej składników odżywczych od tych z wyciskarki nie oznacza, że są one złe. Wciąż jest to dużo lepszy wybór niż sok ze sklepu. Wyciskarka to duże przedsięwzięcie i wydatek, dlatego warto zacząć od tańszego produktu. Sprawdzimy wtedy, czy przygotowywanie soków się u nas sprawdza. Wtedy możemy zainwestować w lepszy sprzęt.