Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie siemię lniane

Co sprawia, że siemię lniane jest tak zdrowe?

Data publikacji 19 listopada, 2021

Nasiona lnu są jednym z naszych regionalnych superfoods. Nawet przy niewielkiej spożywanej porcji dziennie, robisz coś dobrego dla swojego ciała i zdrowia.

Nasiona lnu to uzdrawiające roślinne źródło oleju. Prawie żaden inny olej roślinny nie ma wyższej koncentracji kwasów tłuszczowych omega-3 i innych nienasyconych kwasów tłuszczowych: jest ich prawie 90 procent. Wraz z zawartymi w nim błonnikiem, białkiem i magnezem. Siemię lniane to superfood, który ma wyjątkowo zdrowy wpływ na ciało i umysł.

Dieta z dodatkiem siemienia lnianego ma wiele zalet

Siemie lniane mielone jest częścią zdrowej diety, mają one różnorodne pozytywne działanie na organizm: przeciwzapalne, ponieważ olej lniany ma wysoki udział kwasów tłuszczowych omega-3. Są zatem również dobre dla serca i mogą obniżyć ciśnienie krwi. Jest naturalnym środkiem przeczyszczającym i pomaga w zaparciach. Pomocny w utracie wagi, ponieważ siemię pęcznieje wywołując silne uczucie sytości. Działa ochronnie na błony śluzowe żołądka i jelit. Jest dobrym źródłem magnezu, dzięki czemu wzmacnia mięśnie, kości i nerwy. Dobrze wpływa na skórę i równoważy gospodarkę hormonalną dzięki zawartym w nich lignanom – roślinnym odpowiednikom estrogenu, będącego hormonem organizmu.

Jednak, aby w pełni wykorzystać prozdrowotne działanie siemienia lnianego, ważne jest, aby przed jego spożyciem, a także w ciągu dnia, wypić wystarczającą ilość płynów, takich jak woda, niesłodzona herbata lub sok. Dobrym punktem odniesienia jest tu ogólnie zalecane 1,5 litra. Bez wystarczającej ilości płynu nasiona lnu nie mogą wystarczająco napęcznieć w przewodzie pokarmowym.

Najlepiej sprawdzają się mielone nasiona lnu

Zbyt mała ilość płynu może powodować sklejanie się śluzu, podczas przechodzenia przez jelita. W najbardziej ekstremalnym przypadku może to prowadzić do zablokowania jelit – co oznacza, że jedząc nasiona lnu sam spowodowałbyś blokadę, zamiast pomóc jelitom w trawieniu. W przypadku całych nasion lnu, dobrze jest pozwolić im napęcznieć w letniej wodzie przez kilka minut przed spożyciem. Większy efekt w żołądku i jelitach uzyskamy jednak spożywając zmielone nasiona lnu – najlepiej świeżo utłuczone w moździerzu. Zmielone siemię lniane można bez problemu przechowywać w suchym i ciemnym miejscu przez kilka miesięcy – potem jednak zjełczeje ze względu na zawarty w nim olej.

Spożycie 20 gramów dziennie bez zagrożenia ze strony cyjanowodoru

O ile prozdrowotne działanie siemienia lnianego jest bezsporne, o tyle co do zawartego w nim cyjanowodoru zdania są podzielone. Jak dotąd nie ma naukowych dowodów na to, że stanowi to zagrożenie dla zdrowia podczas spożywania siemienia lnianego. Zaleca się, aby nie przekraczać dziennej dawki 20 gramów siemienia lnianego.

Jaki jest najlepszy sposób przyjmowania siemienia lnianego?

Istnieje kilka możliwości. Na przykład, można wymieszać siemię lniane w szklance ciepłej wody, pozostawić na dziesięć minut, a następnie wypić. Inną opcją jest dodawanie nasion do musli, koktajli i smoothies jako sycący składnik. Również można dodawać jako zdrowy składnik ciasta, nasiona lnu nadają się do pieczenia. Superfood z dużą ilością kwasów tłuszczowych omega-3. Bez względu na to, jak spożywasz nasiona lnu – to superfood jest zdrowe w każdym przypadku.

Materiał partnera

Redakcja WyciskamySok

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

leki na odporność dla dorosłych