Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś
Dieta

Włoska kawa – smak słonecznej Italii?

Data publikacji 24 stycznia, 2020

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez wypicia filiżanki bądź raczej kubka kawy. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, a przemysł związany z jego produkcją i obróbką cały czas dynamicznie się rozwija. Wraz z postępującą globalizacją wzrasta również stopień znajomości poszczególnych rodzajów kaw, a co za tym idzie rosną także oczekiwania i potrzeby konsumentów. Dostępna oferta kaw jest bardzo bogata i choć ma to wiele plusów, łatwo jest się zagubić w wielości marek, zwłaszcza, że część z nich usilnie kreuje swój wizerunek jako palarni o włoskich korzeniach. 

Czy we Włoszech rosną krzewy kawowe?

Powszechnie zwykło się uważać, że włoska kawa to określenie charakteryzujące najlepszy typ ziaren poddany starannej i przemyślanej obróbce. Sama nazwa jest nieco myląca, gdyż może kojarzyć się z błędnym myśleniem, że Włochy stanowią przykład miejsca obfitującego w plantacje krzewów kawowych. Nic bardziej mylnego. Italia, podobnie jak inne europejskie kraje, importuje ziarna kawy z zagranicy. Nazwa włoska kawa ma swoje korzenie w zamiłowaniu Włochów do tego napoju. Jest to bowiem kraj, gdzie rodzaj pitej kawy jest uzależniony od pory dnia, a jej cena w lokalu zależy od tego, czy wypije się ją przy barze, czy stoliku. Rytuał smakowania kawy jest w tym kraju niezwykle rozbudowany, a jego złamanie traktuje się jako duże faux pas.

Czy rzeczywiście najlepsza?

W kwestii obróbki kawy dostrzegalne są we Włoszech zależności związane z danym regionem. Zasada jest taka, że im bliżej południa kraju, tym kawa jest ciemniejsza. Dodatkowo na północy częściej wykorzystuje się arabikę, a na południu robustę. Zwykło się uważać, że ta pierwsza jest smaczniejsza i jednocześnie droższa, ale bardzo ciekawy efekt smakowy daje dopiero ich połączenie w określonych proporcjach, co zmyślnie wykorzystał Luigi Lavazza, założyciel marki Lavazza i prekursor włoskiej kawy na świecie. Zasadniczo we Włoszech preferuje się nieco ciemniej wypalone ziarna, przeznaczone do espresso, które stanowi tutejszą dumę narodową i bazę do powstania innych rodzajów kaw. Przyjęło się oczekiwać od espresso głębi wyrazistego i mocnego smaku, co tłumaczy stopień wypalenia. Współcześnie wielkość przemysłu związanego z produkcją kawy jest w Italii imponująca. Wyobrażenia małych manufaktur nie mają jednak wiele wspólnego z przemysłową produkcją stosowaną przez wielkie marki, których produkty są w dużej mierze przeznaczane na eksport. Zakłady stosują własne regulacje, które nie zawsze są nastawione na dbałość o wyrafinowany smak kawy. Może zatem zdarzyć się tak, że włoska kawa będzie kwintesencją wyobrażenia o tym napoju, ale równie duże będzie prawdopodobieństwo, że jej skosztowanie okaże się rozczarowaniem

Romantyczne marzenie o włoskiej kawiarni

Włoska kawa już chyba na zawsze kojarzyć się będzie z marzeniem o słonecznym kraju, gdzie na ulicach unosi się zapach świeżo zmielonych ziaren. Pojęcie to nadal będzie funkcjonowało jako synonim wysokiej klasy ziaren i chyba nie ma w tym nic złego. Miło jest czasem poczuć się wyjątkowo, pijąc kawę, która może tylko z nazwy, ale jest włoska. Dowiedz się więcej o jakości włoskiej kawy i przekonaj się, czym możesz zaskoczyć swoje kubki smakowe.

Redakcja WyciskamySok

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?