Pielęgnacja zniszczonych włosów – SOS dla włosów!
Data publikacji 11 lipca, 2019
Nasze włosy narażone są na wiele szkodliwych czynników, takich jak warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne i wewnętrzne problemy. Ich pielęgnacja jest bardzo ważna, ale co jeśli podstawowe zabiegi nie wystarczają? Włosy stają się łamliwe, suche i wypadają… Pora na zmiany! Pielęgnacja zniszczonych włosów to podstawa odbudowy pięknej, zdrowej fryzury!
Co źle wpływa na nasze włosy?
Przede wszystkim każde włosy są inne, każde mają inną odporność i różne słabości. Wiele zależy od porowatości. Im wyższa porowatość, tym bardziej otworzone łuski włosa, a co za tym idzie – bardziej zniszczone i podatne na zniszczenia. Są trzy stopnie porowatości: wysoka, średnia oraz niska. W zależności od tego dobiera się odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji, szczególnie olejowania, ale o tym dalej.
Każde zabiegi chemiczne i mechaniczne na nasze włosy odbijają się na ich stanie. Obecnie jednak istnieje wiele środków zapobiegawczych, które podtrzymują kondycję naszych włosów i chronią na przykład przed wysoką temperaturą. Farby do włosów również mają coraz bezpieczniejsze i lekkie składy, a przy zabiegu farbowania dodaje się specjalne odżywki i preparaty ochronne.
Domowa pielęgnacja zniszczonych włosów
Pielęgnacja zniszczonych włosów wymaga czasu i systematyczności. Nie wystarczy sam szampon i odżywka. Świetnym sposobem na odżywienie włosów jest wcześniej wspomniane olejowanie. Na rynku mamy wiele różnych olejów o różnym zastosowaniu.
Przed zakupem preparatu zrób szybki test na porowatość włosów, który możesz wykonać w domowych warunkach. Wystarczy szklanka, woda i jeden włos. Umieszczamy go w płynie. Jeśli opadnie na samo dno, jest on wysokoporowaty. Ma bardzo otwarte łuski i szybko chłonie wodę. Jeśli dryfuje na powierzchni, jest niskoporowaty. Jeśli błąka się gdzieś w połowie, można stwierdzić, że jest średnioporowaty.
Do włosów wysokoporowatych najlepsze będą oleje o dużych cząsteczkach. Są to kwasy wielonienasycone omega-3 lub omega-6. Posiadaczki takich włosów powinny zainwestować w oleje winogronowe, słonecznikowe, z czarnuszki, lniany lub kukurydziany. Średnioporowate włókna dobrze przyswajają kwasy jednonienasycone z grupy omega-7 lub omega-9. Są to oleje z orzechów makadamia, z oliwek, arganowe, z awokado, sezamowe lub z migdałów. Włosy niskoporowate chłoną małe cząsteczki z kwasów nasyconych. Odpowiednie będą oleje palmowe, kokosowe, arachidowe i babassu.
Olejowanie przeprowadzamy podczas wieczornej pielęgnacji. Na suche lub zmoczone wodą włosy nakładamy odpowiedni olej. W zależności od stopnia zniszczenia rozprowadzamy go na samych końcówkach, od połowy długości lub na całej fryzurze. Zawijamy w ręcznik lub rozkładamy go na poduszce, aby jej nie ubrudzić. Zostawiamy olej na włosach na całą noc. Rano zmywamy i myjemy włosy. Zabieg można powtarzać kilka razy w tygodniu.
Oprócz olejowania warto zainteresować się domowymi sposobami pielęgnacji z użyciem składników powszechnie dostępnych. Świetnie działa maska z awokado lub ze zwykłego jajka. Pielęgnacje można również zacząć od środka, zażywając suplementy diety z biotyną, cynkiem i selenem. Dodatkowo odżywią naszą skórę i paznokcie.