Jak dbać o włosy wysokoporowate? Przydatne rady
Data publikacji 28 lipca, 2023Zadbane włosy mogą być powodem do dumy. Rzeczywiście dodają atrakcyjności, ale też sprawiają, że zyskujemy pewność siebie. Jednak promieniowanie słoneczne, zmienne warunki atmosferyczne czy rozjaśnianie nie wpływają dobrze na ich kondycje. Dziś podpowiemy Wam, jak dbać o włosy wysokoporowate.
Włosy wysokoporowate – ważne informacje
Aby dowiedzieć się jaką porowatość mają włosy, można udać się do trychologa. Można jednak spróbować naprawdę skutecznego, domowego sposobu. Wystarczy tylko szklanka z wodą i włos. Wrzucamy go do szklanki i po kilku minutach sprawdzamy co się z nim stało. Jeżeli opadł na dno, to zapewne macie włosy wysokoporowate, czyli takie, które mają mocno rozchyloną łuskę. Przez to włosy są podatne na uszkodzenia. Dodatkowo niewłaściwa pielęgnacja powoduje nadmierne przesuszanie się włosów. Są one często matowe i jednocześnie puszą się. Włosy wysokoporowate przede wszystkim potrzebują solidnego nawilżenia. Dzięki temu można poprawić ich stan i sprawić, że będą miękkie i jedwabiste. Jednocześnie w żadnym przypadku nie można stosować odżywek z dodatkiem alkoholu, który powoduje wypłukanie nawilżenia z kosmyków i pogłębia uszkodzenia.
Jaka maskę emolientową wybrać?
Jaka maska emolientowa będzie najlepsza? Oczywiście ta, która ma wysokie stężenie olejów roślinnych oraz ekstraktów owocowych. Bardzo dobrze sprawdzi się maseczka z dodatkiem arbuza czy aloesu, ale możecie też wybrać taką z olejkiem rycynowym czy kokosowym. Masek należy używać regularnie, a więc przynajmniej dwa razy w tygodniu. Przy czym istotne znaczenie ma też sposób nałożenia. Kosmetyk nakładamy na umyte, następnie osuszone ręcznikiem włosy. Nakładamy go pasmo po paśmie. Na koniec delikatnie ugniatamy włosy, by maska jeszcze lepiej się wchłonęła. Nie zapomnijcie, że maskę emolientową można nakładać również na skórę głowy. Dzięki temu będzie jeszcze lepiej nawilżona, ale i odżywiona. Sama maska nie wystarczy. Trzeba też sięgnąć po odżywki. Niezbędne jest również olejowanie. Koniecznie należy wykonać je na ciepło, bo wtedy daje najlepsze efekty. Do miski wlewamy wrzątek, olejek rycynowy nakładamy na całą powierzchnię włosów i siadamy nad miską, tak aby para leciała na nasze włosy. Można jeszcze nad głową trzymać ręcznik. Po 10 minutach włosy są już dobrze nawilżone i wygładzone. Teraz trzeba je umyć – koniecznie szamponem nawilżającym i znowu nałożyć odżywkę. A na końcówki zaaplikujcie olejek roślinny z awokado, który zapobiega rozdwajaniu końcówek.
Pielęgnacja włosów wysokoporowatych – to trzeba wiedzieć
Włosy wysokoporowate należy myć letnią bądź zimną wodą, gdyż takie mycie sprawi, że łuski będą się domykać, zaś włosy będą mniej podatne na uszkodzenia. W żadnym wypadku nie można myć włosów ciepłą wodę. Przed nałożeniem maski czy odżywki należy odsączyć nadmiar wody z włosów. Nie należy włosów pocierać, bo to prowadzi do jeszcze większego wysuszania. Jeżeli macie czas, to pozwólcie włosom wyschnąć naturalnie. A jeżeli czasu Wam brak, to możecie wysuszyć je, ale letnim nawiewem, przy czym należy zastosować kosmetyki zapewniają termoochronę. Praktycznie do zera ograniczcie stosowanie prostownicy do włosów. Jeżeli chcecie wygładzić pasma, to zdecydowanie lepiej użyć jedwabiu, który jeszcze sprawi, że Wasze włosy zyskają połysk i dużo łatwiej będziecie mogły je rozczesać.
Materiał zewnętrzny