Przechowywanie soku – ile można trzymać sok?
Data publikacji 23 maja, 2019
Robienie soków samemu w domu to świetny sposób na ulubione, świeże napoje. Możemy wybrać dowolne owoce oraz warzywa i tworzyć z nich niesamowite mieszanki smakowe. Często jednak chcemy zrobić sok na zapas, na przyjęcie lub zostanie go trochę. Czy taki napój można zostawić? Jeśli tak, to jak wygląda przechowywanie soku z sokowirówki lub wyciskarki?
Przechowywanie soków – podstawowe informacje
Świeże soki w domu przygotowujemy z użyciem wyciskarki lub sokowirówki. Oba urządzenia służą do tego samego, jednak w bardzo różny sposób i z różnym efektem. Także ich przechowywanie odbywa się w inny sposób. Sokowirówka mocno oddziałuje na warzywa i owoce. Doprowadza do ich oksydacji i utraty wartości odżywczych przez mocne tarcie i wytworzenie ciepła. Dlatego też data ważności soku jest krótka.
Wyciskarka nie wytwarza tyle ciepła i tarcia, co sokowirówka, dlatego owoce i warzywa zachowują więcej wartości, a sok jest gęstszy i bardziej odżywczy. Przez to może on dłużej spędzić w lodówce, bez rozwarstwienia i psucia. A więc zdecydowanie lepiej jest na dłuższy czas przygotować sok w wyciskarce wolnoobrotowej.
Jak wygląda przechowywanie soku?
Przede wszystkim liczą się trzy aspekty:
- pojemnik, w którym będziemy przechowywać sok
- temperatura, w której będziemy trzymać sok
- czas, przez który będziemy trzymać sok
Pojemnik powinien być wykonany ze szkła. Nie bez powodu najzdrowsze soki sprzedawane są właśnie w takich butelkach. Szkło nie wpływa na płyn i dobrze izoluje od działania otoczenia.
Jak można się domyślić, aby przedłużyć świeżość produktu i zachować jego wartości przechowujemy go w chłodnym miejscu. Nie można również wystawić go na czynniki słoneczne. Ciepło i światło pozbawiają soki wartości odżywczych, a więc przechowujemy je w lodówce. Temperatura w niej panująca najlepiej zachowa świeżość.
Soki spożywamy w nie dłuższym czasie niż dwa dni. Jest to maksimum wytrzymałości. Oczywiście, najlepiej wypić sok od razu po wyciśnięciu. To wtedy ma on najwięcej wartości odżywczych i enzymów. Jednak wciąż lepiej wybrać sok zrobiony przez nas samych w domu, niż ten ze sklepowej półki, w szczególności z niepotrzebnymi dodatkami.
Czy warto robić soki w domu?
Istnieje wiele badań naukowych a temat soków. Każde z nich potwierdzają regułę, że soki podwyższają odporność, wpływają na nasze samopoczucie oraz wygląd. Soki to samo zdrowie pochodzące z natury. Przygotowując je w domu mamy możliwość wyboru dokładnie tych owoców i warzyw, które najbardziej lubimy. Możemy stworzyć kombinację smakową, która idealnie trafi w nasze gusta. Dobór składników warto również oprzeć na ich wartościach odżywczych. Jeśli brakuje nam konkretnych witamin lub enzymów, zapoznajmy się z poszczególnymi rodzajami warzyw i owoców, aby znaleźć te , które najlepiej na nas wpłyną. Choć proces przygotowania soków nie jest tak łatwy, jak wyjście do sklepu i wybranie gotowca, to wciąż warto poświęcić swój czas. Podziękuje nam za to nasz organizm, który od razu wróci do najlepszej formy.