Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie kolagen

Kolagen i jego wpływ na zdrowie

Data publikacji 31 października, 2020

Jednym z najważniejszych składników odpowiadających za budowę tkanek jest kolagen. To on sprawia, że skóra jest gładka i jędrna. Wraz z wiekiem ludzki organizm zaczyna jednak produkować znacznie mniejsze jego ilości. Stąd na skórze pojawiają się choćby zmarszczki. Dlatego warto wiedzieć czym jest kolagen, za co dokładnie odpowiada i w jaki sposób można uzupełniać jego braki.

Czym jest kolagen?

Kolagen pełni rolę spoiwa między komórkami skóry, kości oraz chrząstek. Jest to substancja naturalnie produkowana przez organizm. Kolagen jest białkiem składającym się z aminokwasów i ma ogromny wpływ na stan zdrowia organizmu. Przede wszystkim to dzięki niemu skóra jest gładka i napięta. Poza tym wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów, krążenie krwi oraz wpływa na szybkie gojenie się ran. Wraz z wiekiem organizm zaczyna produkować coraz mniej kolagenu. Efektem jest starzenie się skóry. Najbardziej jest to widoczne na tworzy oraz szyi. Widoczne stają się wówczas pierwsze zmarszczki, skóra zaczyna opadać i wiotczeje. Wraz z upływem lat zaczynają pojawiać się problemy ze stawami oraz krążeniem.

Działanie kolagenu

Kolagen wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Ma wpływ choćby na układ krwionośny. Skutecznie oczyszcza ściany tętnic z tłuszczu. Poza tym jest pomocy przy kontroli ciśnienia krwi oraz rozszerza tętnice i rozluźnia naczynia krwionośne. Dzięki temu poprawia się jakość krążenia, a tym samym minimalizuje się ryzyko zachorowania na choroby związane z układem krążenia. Kolagen pozytywnie wpływa także na układ trawienny. Pomaga w rozkładzie białek oraz regeneracji uszkodzonych ścian komórkowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania na zespół nieszczelnego jelita. Dodać trzeba również, iż kolagen wpływa na metabolizm organizmu. Zamienia bowiem glukozę w energię. Dzięki temu metabolizm zostaje pobudzony do działania.

Uzupełnianie braków kolagenu

Jak wspomniano, wraz w upływem czasu organizm produkuje mniejsze ilości kolagenu. Można go jednak uzupełniać zarówno stosując odpowiednie kosmetyki, jak i poprzez stosowanie właściwej diety lub zażywając kolagen w tabletkach Ważne jest, aby codzienna dieta bogata była w produkty zawierające witaminę C oraz E. Witamina C pobudza produkcję kolagenu, a tym samym wzmacnia strukturę skóry. Staje się ona bardziej jędrna. Z kolei witamina E zapobiega sieciowaniu kolagenu co prowadzi do sztywnienia włókien kolagenowych. Witamina E spowalnia ten proces i sprawia, że skóra dłużej pozostaje sprężysta.

Redakcja WyciskamySok

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?