Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle ceremonia Chanoyu

Sztuka parzenia herbaty japońskiej – ceremonia Chanoyu

Data publikacji 25 lutego, 2023


W Japonii czynność parzenia herbaty dla gości w Japonii została podniesiona do rangi sztuki. Stała się ona rytuałem, złożoną sekwencją czynności wykonywanych w ściśle określonej kolejności. Ceremonia parzenia herbaty w Japonii ucieleśnia koncepcję szczerej troski o gościa.

W języku japońskim ceremonia parzenia herbaty nazywa się chanoyu lub sado. Ceremonia parzenia herbaty jest uważana za jedną z trzech klasycznych sztuk japońskich, obok sztuki kadzidła kodo i sztuki układania kwiatów kado. Japońska sztuka picia herbaty jest tak ważną czynnością kulturową, że obejmuje zarówno przygotowanie, jak i prezentację samej herbaty. Cała ceremonia parzenia herbaty pochodzi z Chin, skąd buddyjscy mnisi przywieźli ją do Japonii w XII wieku.

Co ceremonia Chanoyu oznacza dla Japończyków

Herbaciane spotkania mają wiele nazw i form. Chanoyu jest częścią większego procesu parzenia herbaty zwanego w Japonii chaji. Chanoyu jest ceremonią inspirowaną buddyzmem Zen i koncentruje się na matcha, sproszkowanej zielonej herbacie. Matcha to typowa herbata japońska, którą w ofercie ma każda szanująca się hurtownia herbaty.

Rytuał Chanoyu nie polega tylko na parzeniu herbaty, praktykujący Chanyu musi znać właściwości herbaty i używać kompozycji kwiatowych, odpowiedniej ceramiki lub kadzideł do przygotowania naparu. Nawet gość, który chce uczestniczyć w obrzędzie, musi mieć podstawową wiedzę. Przygotowanie do ceremonii parzenia herbaty może zająć nawet do pięciu godzin.

Wszystko, co musisz wiedzieć o parzeniu herbaty w Japonii

Główne zasady parzenia herbaty w Japonii to harmonia, spokój i szacunek. Przygotowanie herbaty odbywa się w skromnych warunkach i w pełnej harmonii z naturą. Przygotowując i serwując herbatę, ważne jest, aby nawiązać swobodną więź między gospodarzem a gośćmi. Ważne jest też otoczenie, w którym odbywa się uroczystość.

Integralną częścią każdej ceremonii jest pojemnik z suchą herbatą, mieszadło do jej przyrządzania, serwetka do wycierania filiżanki po wypiciu, pojemnik na węgielki, na którym następnie stawia się imbryk. Herbata japońska pomaga osiągnąć satysfakcję wewnętrzną i spokój. 

Najpopularniejsze herbaty japońskie

W Kraju Kwitnącej Wiśni popularnych jest wiele gatunków herbat. Rzućmy okiem na najbardziej znane herbat w Japonii:

  • Sencha jest najpopularniejszą herbatą w Japonii, jest ona pijana codziennie.
  • Matcha ma 800-letnią tradycję i powstaje poprzez zmielenie liści na drobny proszek, który następnie ubija się w pianę. Można pić na zimno lub ciepło.
  • Bancha to herbata serwowana w japońskich restauracjach za darmo. Jest to herbata o mocnym smaku i niskiej zawartości
  • Genmaicha, jedyna aromatyzowana herbata w Japonii, która zawiera smażony ryż, który nadaje jej oryginalny słodki smak. 

Redakcja WyciskamySok

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ceremonia Chanoyu