Strona główna
Moda
Tutaj jesteś
Moda Jubiler - zalety i wady tego zawodu

Jubiler – zawód pełen pasji i kreatywności

Data publikacji 2 sierpnia, 2021

Biżuteria od wielu lat niezmiennie jest towarem luksusowym, nierozerwalnie związanym z wysokim prestiżem. Piękne kolczyki, wisiory czy bransoletki stanowią subtelne wykończenie niejednej stylizacji utrzymanej zarówno w stylu bardzo klastycznym, jak i nowoczesnym czy boho.

O zawodzie jubilera

W związku z ogromną popularnością biżuterii popyt na usługi jubilerskie już od wielu lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Należy jednak zaznaczyć, że jubiler i złotnik nie są pojęciami tożsamymi. Co prawda obaj specjaliści mają ze sobą dużo wspólnego to jednak zakres ich obowiązków jest różny. Złotnik skupia się przede wszystkim na przetwarzaniu metali szlachetnych. Obejmuje to między innymi łączenie, przetapianie oraz dostosowywanie stopu do pożądanej próby. Jubiler – z Krakowa czy innego polskiego miasta – zajmuje się natomiast wytwarzaniem biżuterii. Oczywiście w praktyce jubiler może być równocześnie złotnikiem.

Jubiler – wymagania dla kandydatów

Jubiler to osoba która musi posiadać wysokie zdolności manualne i bardzo dobry wzrok. Bowiem wytwarzanie biżuterii wymaga dokładności i precyzji ruchów. Pracuje się zazwyczaj z delikatnym materiałem o bardzo wysokiej wartości. Oczywiście kandydat na jubilera powinien posiadać zmysł artystyczny i dużą dozę kreatywności, ponieważ jego zadaniem będzie projektowanie nowych wzorów biżuterii. Musi on również mieć ugruntowaną wiedzę na temat metali i kamieni szlachetnych oraz ich wyceny, możliwości obróbki i przetwarzania.

Jubiler – wykształcenie

Jubiler powinien ukończyć szkołę branżową lub policealną oraz zdobyć specjalistyczne doświadczenie w postaci praktyki w zakładzie złotniczym. Umożliwia to zdanie egzaminu czeladniczego i mistrzowskiego organizowanego przez Izbę Rzemieślniczą. W obecnej chwili na rynku istnieje wiele podmiotów oferujących dodatkowe, specjalistyczne kursy w tym zakresie. Niezmiernie pożądany na rynku pracy jest jednak dyplom ukończenia uczelni wyższej na kierunkach wzornictwa lub projektowania biżuterii.

Jubiler – zarobki

Możliwość osiągania wysokich zarobków związana jest z poziomem umiejętności jubilera. Cześć z nich prowadzi własne zakłady sygnowane nazwiskiem. Inni z kolei pracują dla sieci biżuteryjnych czy któregoś sklepu internetowego z biżuterią. Zarobki w tym zawodzie rozpoczynają się od około dwóch tysięcy złotych. Górna granica sięgać może kilku-kilkunastu tysięcy złotych i zależy od umiejętności i miejsca wykonywania pracy jubilera.

Jubiler Kraków, Gdańsk i inne polskie miasta

Zarobki jubilera zależą w dużym stopniu od popytu i podaży na wyroby jubilerskie na danym terenie. I tak na przykład w małych miejscowościach tego typu produkty będą się cieszyły znikomym zainteresowaniem. Podczas, gdy w dużych aglomeracjach, takich jak na przykład Kraków czy Gdańsk, zapotrzebowanie na wyroby biżuteryjne będzie zdecydowanie większe. Ponadto są to miejscowości chętnie odwiedzane przez turystów: zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Oczywiście konkurencja w tych miastach jest odpowiednio wyższa niż w małych miasteczkach.

Jubiler – zalety i wady tego zawodu

Zawód jubilera jest nieodłącznie kojarzony z wysokim statusem społecznym. Osoby te postrzegane są jako artyści i eksperci w dziedzinie wytwarzania i wyceny biżuterii. Jubiler ma okazję swoją prace wykonywać z ogromną pasją i zaangażowaniem. Przynosi to dużą satysfakcję oraz spełnienie zawodowe. Jest to rodzaj aktywności, która może być stale udoskonalana. Nie ma tu miejsca na niezdrową rywalizację, ponieważ praca może być wykonywana na samodzielnym stanowisku oraz w różnych stylach.

Niewątpliwym mankamentem pracy jubilera jest rodzaj materiału, z krótkim pracuje. Jest on zazwyczaj dość delikatny i podatny na uszkodzenia. W związku z powyższym oraz dość wysoką wartością kamieni i metali szlachetnych pojawia się presja dotycząca wykonywanych czynności. Niekiedy obróbka surowców wymaga zastosowania substancji chemicznych, mogących powodować uszczerbek na zdrowiu. Z racji tego, że działalność może być prowadzona jednoosobowo, wysokość zarobków często jest uzależniona od liczby pojawiających się w danym miesiącu zleceń.

Artykuł powstał we współpracy z https://luva.pl/

Redakcja WyciskamySok

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?