Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Zegarek do biegania

Zegarek do biegania – przydatny czy zbędny gadżet?

Data publikacji 23 lipca, 2019


Każdy powinien dbać o swoją kondycję fizyczną, a najbardziej podstawowym i skutecznym krokiem w stronę zdrowego i aktywnego trybu życia jest bieganie. Ta forma aktywności może być wykonywana wszędzie i w każdych warunkach, oczywiście z odpowiednim strojem i obuwiem. Skąd jednak wiedzieć, jak jest efektywna i jakie przynosi rezultaty? Z pomocą przychodzi zegarek do biegania, który kontroluje nasze osiągnięcia, a co więcej, nadaje się do różnego trybu treningów.

Jakie funkcje ma zegarek do biegania?

Coraz więcej firm przedstawia nowe modele o bardzo różnych udogodnieniach i możliwościach. Różne możliwości konfiguracji technicznej, jak i estetycznej. Jednak najważniejsze jest kilka funkcji, które przy bieganiu są najbardziej przydatne.
Praktycznie każda opaska sportowa (zegarek) ma opcję pomiaru pulsu. Przy bieganiu ważne jest sprawdzanie tętna, gdyż jesteśmy narażeni na wzmożoną aktywność serca. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy puls nie jest za wysoki i nie powinniśmy zrobić sobie chwili przerwy.
Aby wiedzieć, jak dobrze wykonaliśmy trening, warto mieć w swoim urządzeniu funkcję pomiaru odległości. To, ile przebyliśmy kilometrów może mierzyć krokomierz z akcelerometrem. Mierzy on długość, ilość kroków oraz spalone kalorie. W najnowszych urządzeniach obecny jest GPS, który dodatkowo pokazuje dokładną trasę przebytą przez biegacza. Potrzebne do tego jednak jest specjalna aplikacja lub duży wyświetlacz.
Jako, że najbardziej zapaleni biegacze nie są powstrzymywani przez żadną pogodę, to zegarek do biegania również musi być wytrzymały. Wodoodporność oraz wytrzymałość to bardzo ważny element porządnego urządzenia. Wtedy ćwiczenia w deszczu lub niespodziewane urządzenie nie spowoduje, że zegarek nada się jedynie do kosza. Jeśli oprócz ciężkiej pogody lubimy też trudne warunki, ważne dla nas będą funkcje przydatne w górach. Bieganie na leśnych trasach ułatwi kompas, a na wyżynach barometr i wysokościomierz. Przydatny również będzie termometr, aby sprawdzić, czy nasz strój sprawdzi się w obecnych warunkach pogodowych.

Jaki zegarek wybrać?

Duża ilość funkcji i wytrzymałość to jedno, intuicyjność i łatwość obsługi to drugie. Przecież w trakcie ćwiczeń nie mamy czasu na wyszukiwanie akurat potrzebnego elementu. Najłatwiejsza w obsłudze będzie opaska sportowa, która zazwyczaj posiada tylko jeden przycisk, który obsługujemy klikając, przytrzymując i przeciągając po nim palcem. Wszystkie funkcje w łatwy i szybki sposób odnajdziemy w ciągu kilku sekund. W bardziej zaawansowanych zegarkach z dotykowym wyświetlaczem zwykle istnieje możliwość personalizacji lub wybrania trybu odpowiednich ćwiczeń. Wtedy na głównym ekranie dostępne będą wszelkie potrzebne informacje, dostosowane na przykład do biegania.
Ważną i przydatną funkcją jest dedykowana aplikacja na naszego smartphone’a. Dzięki niej będziemy mogli dokładnie sprawdzić nasze osiągnięcia i zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu. Zwykle w aplikacji mamy jeszcze więcej funkcji, które nie mieszczą się już stricte w samym zegarku.

Redakcja WyciskamySok

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ceremonia Chanoyu