Jaką wyciskarkę wybrać?

Każdy z nas ma różne preferencje jeśli chodzi o wyciskarki do soków. Jedni potrzebują bardzo cichego urządzenia, inni zaś bardziej skupiają się na szybkości wyciskania. Istnieje również kilka innych aspektów na które trzeba zwrócić uwagę. W tym artykule postaramy się przybliżyć Ci je tak abyś mógł dokonać jak najlepszego wyboru.

Odpowiednia wyciskarka do soków

Czy istnieje ranking najlepszych wyciskarek do soków?

Tak jak pisaliśmy, każdy ma swoje osobne preferencje, jednak stworzyliśmy ranking najlepszych wyciskarek wolnoobrotowych, który możesz uznać za bazę podczas rozpoczęcia poszukiwań. Staraliśmy się zawrzeć w niej najlepsze wyciskarki z różnych zakresów cenowych oraz opisać ich kluczowe cechy. Naszym zdaniem jest to istotna pomoc, ponieważ na rynku znajduje się naprawdę wiele różnych modeli I bez odpowiedniej wiedzy możemy czuć się nieco zagubieni.

Czym kierować się przy wyborze wyciskarki?

Najlepsze marki wyciskarekPrzy wyborze wyciskarki wolnoobrotowej warto zwrócić uwagę przede wszystkim na producenta. Jest to oczywiste że każdy chce kupić najlepsze urządzenie w jak najniższej cenie, jednak szkoda aby przestało ono działać zaraz po krótkim okresie gwarancyjnym. Wyciskarki firm Angel, Hurom, Kuvings czy też Tribest to urządzenia, które zdecydowanie możemy polecić bez względu na wymagania. Każda z tych marek posiada kilka urządzeń w różnych zakresach cenowych, które są dedykowane do różnych zastosowań I wymagań.

Okres gwarancyjny również jest dość długi I z pewnością reklamacja gwarancyjna przebiegnie o wiele płynniej niż w przypadku innych wyciskarek od nieznanych firm. Polecamy zatem rozpocząć poszukiwania od urządzeń firmowanych przez te marki. Na naszej stronie głównej znajdziesz kategorie z opisami urządzeń każdej z firm. Staraliśmy się zawrzeć wszystkie najważniejsze wady I zalety każdej wyciskarki.

Silnik

Cechy silnika wyciskarkiChyba każdemu zależy również na tym aby wyciskarka pozwalała na zachowanie wartości odżywczych każdego wyciskanego soku. Dlatego należy zwróć uwagę na wyciskarki wolnoobrotowe. Co oznacza to określenie? Otóż silnik wyciskając surowiec, generuje obroty z rzędu ok. 40 na minutę. Przez to wyciskarka się nie grzeje I nasz świeży sok nie traci swoich cennych wartości odżywczych. To bardzo ważna cecha, bez której wyciskanie soku przestaje mieć sens.

Jeśli zależy Ci na tym aby wyciskarka miała możliwość wyciskania twardych owoców I warzyw jak chociażby burak czy marchewka to skup się również na mocy silnika. Jeśli w danych technicznych znajdziesz moc poniżej 200W to od razu zrezygnuj. Tak słabe silniki nie są w stanie wygenerować odpowiedniej siły do zmiażdżenia twardego surowca. W najgorszym przypadku będziesz musiał/a kroić każde warzywo I owoc na bardzo drobne kawałki bo inaczej wyciskarka po prostu będzie się zacinać, co może być przyczyną jej uszkodzenia.

Wyciskarki wolnoobrotowe dzielą się z kolei na poziome i pionowe. Pionowe są dedykowane głównie do soków, poziome zaś umożliwiają o wiele szersze zastosowanie jak mielenie mięs i robienie makaronów. Urządzenie z taką szeroką funkcjonalnością z pewnością spodoba się wielu osobom, które właśnie ich potrzebuje. Tak zaawansowany sprzęt ciężko nazwać tylko wyciskarką a bardziej robotem, który pozwoli Ci zaoszczędzić miejsca i pieniędzy na dodatkowe sprzęty.

Jakość wykonania

Następną ważną cechą jest jakość wykonania. Zewnętrzna obudowa powinna być wykonana z odpornego na zarysowania I wytrzymałego materiału tak aby nie traciła ona na wyglądzie nawet po kilku latach spędzonych w kuchni, gdzie jest dużo wilgoci I często obok niej mogą występować wysokie temperatury. Wchodząc “głębiej”, wewnętrzne elementy wyciskarki również muszą być dobrej jakości, dzięki czemu nie zepsuje się tak szybko. Najlepiej jak sito I wałek wykonane są z materiału zwanego ULTEM, jest on bardzo wytrzymały oraz nie wchodzi w reakcje z pożywieniem. Jeśli wybierasz produkt z niższej półki, tj. Poniżej 800 złotych to raczej nie te elementy nie będą wykonane z ULTEMU, nie przejmuj się, nie jest to obowiązkowa cecha a jedynie dodatkowa zaleta. Mimo to zwróć uwagę czy każdy z elementów jest wykonany z materiałów wolnych od biosfenoli, które są szkodliwe dla pożywienia.

Czyszczenie wyciskarki

Ostatnia I wcale nie najmniej ważny aspekt na który należy zwrócić uwagę to łatwość czyszczenia. Nie zapominaj o tym, że wyciskarka ciągle będzie potrzebowała tego zabiegu aby zachować swoją sprawność I czystość. Staraj się unikać wyciskarek, które składają się z wielu elementów. Jest to duży problem jeśli musimy każdy z nich osobno wyjąć I oczyścić. Im mniej elementów tym lepiej.

Wyciskarka rozłożona na części

Dodatkową zaletą jest również korek niekapek (praktycznie standard wyciskarki, LECZ nie zawsze!) pozwala on przede wszystkim uniknąć kapania soku na blat na którym stoi, lecz również przyśpiesza czyszczenie. Podczas procesu mycia zamykamy korek I wlewamy wodę do środka – dotrze ona w więcej miejsc niż w przypadku, gdy woda przelewać będzie się przez wyciskarkę.