Jak długo można przechowywać świeżo wyciskany sok?

Decydując się na zdrowy tryb życia, ważne jest aby wiedzieć jak długo można przechowywać świeżo wyciskany sok. Bardzo często nasz styl życia nie pozwala nam po prostu na to, aby wyciskać sok 2-3 razy dziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest wypijać sok do 20 minut po jego wypiciu, jednak można wydłużyć ten czas jeśli będziesz stosować się do zasad opisanych w tym artykule.

Świeżo wyciskany sok

W sieci znajdziemy mnóstwo przepisów na świeże soki, jednak niewiele stron zawiera szczegółowe informacje na temat tego, jak długo można je przechowywać. Wskazówki opisane poniżej pozwolą Ci zaoszczędzić nieco czasu w ciągu dnia.

Kupuj organiczne surowce

Wszystkie owoce, które posiadają etykiety BIO lub też posiadają gwarancję tego, że są z organicznych upraw pozwolą Ci na utrzymanie świeżości soku przez dłuższy czas po jego wykonaniu. Dodatkowo mamy pewność, że wyciskając sok wraz ze skórką, do naszego soku nie przedostaną się szkodliwe substancje chemiczne, których na pewno nie chcemy w naszym zdrowym soku.

Wybierz odpowiednie urządzenie do wyciskania soku

Twoja wyciskarka do owoców i warzyw może mieć kluczowe znaczenie jeśli chodzi o trwałość wytwarzanych soków. Jeśli chcesz aby Twój sok był pełen wartości odżywczych i zachowywał je przez dłuższy czas to skup się na wyborze wyciskarki wolnoobrotowej, która nie generuje tak dużo ciepła jak inne wyciskarki niskobudżetowe czy też sokowirówki. Poza tym, jego smak będzie zdecydowanie lepszy. Krótko mówiąc, ciepło bardzo źle wpływa na jakość wyciskanych soków. Wyciskarki wolnoobrotowe pozwalają na przechowywanie soku przez okres nie dłuższy niż 24 godziny. Nie jest to dużo, jednak dla porównania, jeśli wyciśniemy sok w wyciskarce szybko-obrotowej to powinniśmy wypić go również tak szybko jak to możliwe. Zobacz wyciskarki, które polecamy jeśli szukasz odpowiedniego urządzenia (tutaj).

To, w czym przechowujesz swój sok również ma znaczenie

Wiele osób nie zwraca na to uwagi, jednak to w jakim pojemniku przechowujemy nasz sok również ma tutaj kluczowe znaczenie. Wiele osób wykorzystuje w tym celu butelki po mleku bądź inne plastikowe pojemniki wielokrotnego użytku. Niestety to rozwiązanie nie należy do najlepszych. Plastikowe pojemniki negatywnie na niego wpływają i są w stanie przyśpieszyć czas w jakim nasz sok się utleni (czyli nie będzie zdatny do użytku). Staraj się przechowywać sok w pojemnikach, które wykonane są ze szkła i posiadają szczelne zamknięcie.

Dodatkowo, staraj się wybierać pojemniki proporcjonalne do ilości soku, tak aby po wlaniu go, pozostało jak najmniej wolnego miejsca. Dzięki temu będzie w nim jak najmniej powietrza co dodatkowo spowolni proces utleniania się.

Przechowuj sok w odpowiedniej temperaturze

Temperatura przechowywania soku także odgrywa tutaj ważną rolę. Podobnie jak w procesie wyciskania – im temperatura jest wyższa tym gorzej dla naszego soku. Dlatego właśnie warto przechowywać go w lodówce. Po wyciśnięciu soku od razu daj go do lodówki a jeśli sięgniesz po niego po kilku godzinach to nie chowaj go z powrotem i staraj się wypić go w całości. Dlatego właśnie dobrym rozwiązaniem jest stosowanie niewielkich szklanych butelek, które będziesz wyjmował tylko raz.

Post Author: Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *